Griffin Museum Exhibitions Archive

Main Gallery

2012:

  • Photography Atelier 15
  • Fenway Park
  • PhotoSynthesis VII
  • 18th Juried Exhibition, Juror – Paul Kopeikin of Kopeikin Gallery, Culver City, CA
  • Photography Atelier 16
  • Lynn Goldsmith, The Looking Glass

2011:

  • Barbara Crane, Challenging Vision
  • Photosynthesis VI
  • 17th Juried Exhibition, Juror Debra Klomp Ching
  • From Lead into Gold: The World of Victor Raphael, Victor Raphael
  • Ernest C. Withers, Pictures Tell the Story. From the Decaneas Archive

2010:

  • Karen Glaser: Dark Sharks/Light Rays
  • Flash Forward 09
  • Emerging Photographers from Canada, the United Kingdom and the United States from the Magenta Foundation
  • PhotoSynthesis V
  • 16th Juried Exhibition, Juror Joerg Colberg
  • Christopher Rauschenberg, Marché aux Puces
  • Harvey Stein, Artists Observed 1980-1985

2009:

  • VII, Humankind
  • Pull of Gravity, Images by Emmet and Elijah Gowin
  • Flash Forward 2008, Emerging Photographers from Canada, the United Kingdom and the United States from the Magenta Foundation
  • Photosynthesis IV
  • 15th Juried Exhibition, Juror Catherine Edelman
  • A Requiem: Tribute to the Spiritual Space at Auschwitz, Susan May Tell
  • Three Concerned Women, Photographs by Susan Bank, Stella Johnson and Rania Matar. Curated by Constantine Manos

2008:

  • It’s a Dog’s Life: Photographs by William Wegman from the Polaroid Collection
  • Stephen Wilkes, Ellis Island: Ghosts of Freedom
  • Photosynthesis III
  • 14th Juried Exhibition Juried by Kate Ware
  • Sanctuary, Anna Tomczak

2007:

  • Johannes Hepp, The Days After: A Topography of Terror
  • Martin Schoeller, Close Up
  • Photosynthesis ll
  • Joyce Tenneson: A Retrospective
  • 13th Juried Show

2006:

  • The Body Familiar: Current Perspectives on the Nude
  • Winchester Boston Arts Academy Student Show
  • 12th Juried Show
  • Craig J. Barber, Ghosts of the Landscape

s

2005:

  • Vincent Cianni
  • 11th Juried Show
  • Maggie Taylor Then Again
  • Arthur Griffin A Singular Vision

2004:

  • 10th Juried Exhibition
  • Landscapes of the Civil War
  • Sebastaio Salgado, The End of Polio
  • 2003:
  • Photo Booth
  • Jan Staller: A Retrospective

2002:

  • Peggy Sirota: Guess Who?
  • The Fire Within, Salt Lake 2002 Olympic Winter Games
  • Teenie Harris: Spirit of a Community

Atlier Gallery at the Griffin

2012:

  • Christopher Churchill, American Faith
  • Photography Atelier 15 2011
  • Matt Tavares and Arthur Griffin, There Goes Ted Williams
  • Northeastern University Students
  • Christopher Chadbourne, State Fair
  • Alysia Macaulay, The Quiet
  • Photography Atelier 16
  • Jess T. Dugan, Transcendence
  • Harvey Stein’s Workshop exhibit

2011:

  • Harvey Stein Workshop exhibit
  • Rita Maas, At Home
  • Svjetlana Tepavcevic’s The Sea Inside: Portrait of Waves multimedia presentation
  • Northeastern University Students
  • Susan Lapides, Insider/Outsider
  • Sarah Malakoff, Living Arrangements
  • Christopher Colville, Nothing is the Rule
  • Harvey Stein’s Workshop exhibit

2010:

  • Chinatown: Metaphor and Memory, Robert Welsh. Courtesy of Tepper Takayama Fine Arts Boston
  • Cabinet of Curiosities & Pictorial Zoology, Laszlo Layton. Courtesy of the Peter Fetterman Gallery
  • Flash Forward 09
  • Northeastern University
  • Mary Parisi, Food
  • 16th Juried Show , Atelier 2 person Andrea Rosenthal: Stations of the Scale & Andrew M.K. Warren: Car Pictures
  • Fred Sway, Porch Light
  • Laurie Lambrecht, From the Studio of Roy Lichtenstein

2009:

  • Elaine Duigenan, Net
  • Flash Forward 2008
  • Emerging Photographers from Canada, The United Kingdom and the United States from the Magenta Foundation
  • John D’Agostino, Empire of Glass
  • 15th Juried Show 2 person, Juried by Catherine Edelman
  • Dana Fritz – Terraria Gigantica: the World Under Glass
  • Christopher Sims – Home Fronts: The Pretend Villages of Taletha and Braggistan
  • Hand to Hand: Photographs by Zeva Oelbaum
  • Harvey Stein Workshop exhibit

2008:

  • William Ropp, Children
  • Frank Rothe, Running through the Wind
  • Marla Sweeney, Salisbury
  • Laurie Lambrecht and David Bookbinder 14th Juried
  • Pelle Cass, Pins
  • John Wesley Mannion, State School

2007:

  • Dave Anderson, Rough Beauty
  • Edie Bresler, The Voyage Out
  • After a Certain Age, Miriam Goodman
  • 13th Juried Show (Amy Stein Domesticated and David Wolf Transform/Trancend)

2006:

  • Ken Rosenthal A dream half remembered
  • Lisa Robinson, Snowbound
  • 12th Juried Show Emerging Artist Selection
  • Elaine Ling
  • Louie Palu

2005:

  • Lili Almog
  • Juried Show (Rachel Papo and Julie Melton)
  • Rebecca Norris Web
  • John Chervinsky
  • Finding your Vision
  • Morten Nilsson Dancers- Beverley Abramson Soul to Sole
  • Peter Urban, Widescreen Portraits
  • 2004:
  • Thomas McGovern, Hard Boys & Bad Girls
  • High School Senior Show
  • Robert Hannan, Short Stories
  • Karen Vournakis, SACRED GROVES: Ancient Greek Athletic Sites
  • Paul Mellor, Armenia & Karabagh; The Aftermath

2003:

  • Don Gurewitz, Mustang- The Lost Tibetan Kingdom

2002:

  • Bill Armstrong: Mandala

Griffin Gallery

2012:

  • Susan Berger, Martin Luther King Boulevard
  • Photography Atelier 15, 2011
  • Matt Tavares and Arthur Griffin, There Goes Ted Williams
  • Northeastern University Students
  • Jim Vecchi, So Much Depends
  • Joan Johnson Scholarship Exhibit, Juror Bruce Myren and Andrea Rosenthal
  • Photography Atelier 16
  • Rita Bernstein, Undertow

2011:

  • Harvey Stein Workshop exhibit
  • Jeri Eisenberg, Sea/Shore
  • Northeastern University Students
  • Peter Dawes McClennan, Fog
  • Joan Johnson Scholarship, Juror Andrea Rosenthal and Molly Lamb
  • Alison Carey, New Kingdoms
  • Harvey Stein’s Workshop

2010:

  • Elliot Ross, Animal
  • Isa Leshko, Thrills and Chills
  • Paul Greenberg, Museum Guards
  • Joan Johnson Scholarship
  • Fred Sway, Porch Light
  • Jason Landry, The Collectors

2009:

  • Flash Forward 2008
  • Dorothy Tribeman, Water Works
  • Joan Johnson Scholarship Exhibition
  • Arthur Griffin – Ted Williams: The Splendid Splinter
  • Jessica M. Kaufman – Panopticon
  • Harvey Stein Workshop exhibit
  • Monika Merva, City of Children

2008:

  • Paula Gillen, Portrait Collages
  • Georganne Mennin, Convolutions
  • Karen Davis, The McCann Family
  • Jan Cadman Powell, codedknits
  • Arthur Griffin: Swimming and Diving

The Atelier Gallery at the Stoneham Theater

2012:

  • Elaine O’Neil, Mothers Daughters Posing as Ourselves
  • Susan A. Barnett, Not in Your Face
  • Greer Muldowney, 6,426 per km2
  • Jane Paradise, When I was Young, I was Considered Beautiful

2011:

  • Eva Koleva Timothy, Lost in Learning: The Art of Discovery
  • Stephen Strom and Karen Strom, Illusions of Intimacy/Illusions
  • Blaine Ellis, The Shadow Belongs to Light curated by Banafsheh Ehtemam
  • Robert Hunt and Sharon Devereux, Street Stage
  • Paula McCartney, Bird Watching
  • Michael Seif, The Fluid Figure
  • Martin Karplus, In Times Past: Kodachrome Images by Martin Karplus

2010:

  • Roger Freeman, Painted Curtain/Public Space
  • Ellen Rennard, The Downs at Albuquerque
  • Nicole Hatanaka, Taxinomia
  • Aline Smithson, Arrangement in Green and Black: Portrait of the Photographer’s Mother
  • Heather McDonough, Doris
  • Jared Leeds, Massachusetts Avenue
  • Beatrix Reinhardt, Members Only
  • Tobia Makover, Through the Boneyard

2009:

  • Suzanne Révy, Small Wonders
  • Blake Ogden, Intimate History
  • Kathleen Gerdon Archer, More Dreams of the Mapmaker
  • Jenn Warren, Backstage at the Apollo
  • Keith Johnson, Suite Niagra
  • Super Heroes: Russ Ford and Reyn Soffe, Heather McDonough, Reiner Riedler, Betsy Schneider, Danielle Picard- Sheehan, Tanit Sakakini, Harvey Stein and Gregg Segal

2008:

  • Fran Forman, Alchemy of Memory
  • Charise Isis, The Hudson Valley of the Dolls
  • Paula Lerner, Afghan Stories
  • Nadine Boughton, The Pleasures of Modern Living

Griffin Aberjona Gallery

2012:

  • Astrid Reischwitz, Street Art
  • Anne Davey, Interpretations of Boston Architecture
  • Robert Schwartz, Gestures and Glances

2011:

  • Alice Shafer, Reflected Relationships
  • Lauri Robertson , Embodied by a Landscape: Images of Nantucket’s Interior
  • Elisabeth Neville & Joseph Neville, Eidetic Image
  • Ed Friedman, Been through the Mill: Photography at the Old Schwamb Mill

2010:

  • Cynthia Clark, Un Certo Sguardo d’Italia ( A Certain Glance at Italy)
  • Frank Tadley and Elizabeth Lockhart, Community Garden: Edgerton Park, New Haven, Connecticut
  • Lisa Tang Liu, Cowboys
  • Walter Finneran, The Event Photographer

2009:

  • Arthur Griffin, A Singular Vision
  • Miriam Goodman, After a Certain Age
  • John Rich, Miles to Go: Portraits of Elite Senior Athletes
  • Jim Whitehead, Midwest Memories
  • Steph Plourde-Simard, This Family of La Antigua
  • Glenna Evans, Glimpses of Memory

Griffin Digital Silver Gallery

2012:

  • Splashion!
  • Rock and Roll
  • i See:The eyes of VII in the hands of Hipstamatic
  • Visitation, Corey Hendrickson
  • Photographs from the Roger Tory Peterson Collection, Roger Tory Peterson
  • Venetia Dearden, Undressed

2011:

  • Neal Rantoul, Collections: Anatomical Specimens from the 19th Century. Courtesy of Panopticon Gallery Boston, MA
  • A Visual Reportage Workshop led by Michael Hintlian and Glenn Cooper, VRW : Through Their Eyes
  • Michael Manheim, reoflexoive
  • Sox Shots

2010:

  • Jonathan Spath, Romancing ?tone Photographs of Stone: and the Math Within
  • Charles A. Meyer, Dickson Mule Auction, 2005 – 2010
  • Andy Ryan, Architecture of the New China: Landmark Projects of Beijing
  • Francine Zaslow, Food Cycles
  • Jonathan Stark, France: Chaleur

2009:

  • Meg Birnbaum , Corn Dogs and Blue Ribbons
  • Ron Rosenstock, Infrared
  • Off the Wall: Fashion in Black and White
  • Parrish Dobson, Places of Memory

Griffin Museum at The Cambridge Homes

2012:

  • Rick Colson, Secrets in Plain Sight
  • Robert Moran, H2O in the Landscape
  • Rich Perry, The Farm
  • Judy Brown, Elliott

2011:

  • Heather McDonough, Doris
  • Jean Germain, Jazz from Row 6
  • Robert Loren Lerch, Sensuality with Sinew: Studying Character in New England
  • Jan van Steenwijk, Ordinary People

2010:

  • John Rich, Miles to Go: Portraits of Elite Senior Athletes
  • Miriam Goodman, After a Certain Age
  • Cory Silken, Color of Wind
  • Arthur Griffin, A Singular Vision

2009:

  • Arthur Griffin, Ted Williams: The Splendid Splinter

Virtual Gallery

  • September 2012- Jenny Riffle Scavenge: Adventures in Treasure Hunting
  • January 2011 – Sarah Sorg Bangor
  • September 2011 – Darin Boville Nebulas
  • June 2011- Wendy Sacks Immersed in Living Water Peter
  • May 2011 – Manjari Sharma The Shower Series
  • February – May 2011 Steffanie Halley Red Heads
  • Nov – January 2011 S. Billie Mandle Reconciliation
  • Fall 2010 Nicholas Mansur Sprawl
  • Summer 2010 Andrea Rosenthal Stations of the Scale
  • Spring/Summer 2010 Peter McClennan American Still Life
  • Spring 2010 Michael Sebastian 52 Miles
  • Winter 2010 Barbara Alper Sea Samba
  • Fall/Winter – Carol Isaak Core Sample: China
  • Fall – Loli Kantor There Was a Forest: Jewish Life in Eastern Europe Today
  • Summer Fall – Ryan Zoghlin Air Show
  • Summer – Lauren Jack In the Age of Plastic
  • Spring – Karin Stack Simulated Sublime
  • Winter/Spring 09 – Nate Coons Passing
  • Winter 08 – Ula Einstein The Unwinding Destiny Project
  • Fall 08 – Caleb Cole Other People’s Clothes
  • Summer 08 – Nicole Hatanaka Taxinomia
  • Spring 08 – Tessa Gordon Iguana Nights
  • Winter 08 – Paula Gillen Portrait Collages
  • Fall 07/08 – Marc Yankus Clouds from my Fathers Roof
  • Summer 07- Marc Yankus
  • Spring 07- Larry Volke
  • Winter 06- Wyatt Gallery

Critic’s Pick

  • Sept 2012 Ann Jastrab – Kevin Kunishi
  • January 2012 – Marla Rice – David Prifti
  • September 2011 – Frances Jakubek – Glen Scheffer Performance Space, Museums and Libraries
  • June 2011- August 2011 Jason Landry- Heidi Kirkpatrick
  • May 2011 – July 2011 Bryan Yedinak – Brent Townsend Looking Up (4 panel pieces)
  • February – May 2011 – Stella Kramer – Sophia Wallace Modern Dandy
  • November – January 2011 – David Bram Fraction Magazine David Ondrik Arid Harvests
  • September 2010 Corinne Tapia – Max Ruiz Cimarron Series
  • Juror for 16th juried show – Joerg Colberg – Natalia Engelhardt
  • May Teresa Schmittroth Art in Context – Rogerio Reis
  • April 2010 Maryann Camilieri – Elliot Wilcox Courts
  • January 2010 – Laura Moya – Chris McCaw Sunburned
  • November 09 – P. Elaine Sharp – Kyohei Abe Imaginary Scape
  • Fall 09 – Debra Klomp Ching – Odette England – Attentional Landscapes
  • Summer 09 – Catherine Edelman – Greg Sand Snapshots
  • Spring/Summer 09- Graham Miller – Andy Adams Flak Foto – Suburban Splendor
  • Spring 09 – Adam Makarenko – Maryann Camilieri -Langstroth Range
  • Winter/Spring 09 – Satoru Watanabe – Martha Takayama Da Gasita
  • Winter 08/09 – Caleb Charland – Michael Mazzeo – Demonstrations
  • Fall 08 Natalie Young – Angela Krass – The Farm
  • Summer 08 Brian Shumway – Katherine Ware La Chureca
  • Spring 08 Angelika Rinnhofer -Hannah Frieser Menschenkunde
  • Winter 07/08 Brian Finke – Brian Clamp Flight Attendants
  • Fall 07 Mickey Smith -Ariel Shanberg Collocations
  • Winter 06/07 Greta Pratt – Bernie Toale Nineteen Lincolns
  • Fall 06 Andreas Gefeller – Bill Hunt Supervisions